MİGREN TEDAVİSİ AMELİYATI BAŞARI ORANI

Migren tedavisi ve ameliyatı başarı oranı

Migren tedavisi ve ameliyatı başarı oranıMigren Tedavisi, Yüzyıllardır çok farklı migren tedavisi uygulanmaktadır. Son yüzyıldaki en yaygın bilimsel tedavi yöntemi ise önleyici ve koruyucu ilaç tedavisidir. Bunun dışında akupunktur, masaj, reiki, yaşam tarzı değişikliği, beslenme alışkanlığı değişikliği ve botoks enjeksiyonu migren hastalarının başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır.

Migren bugüne kadar kesin tedavi edilemeyen, ağrıları ve atakları tamamen sonlandırılamayan bir hastalıktı. İlaç tedavisi ile ataklar önlenmeye, atak sırasında ağrının şiddetini azaltmaya çalışan hastaların tedavi umuduyla hemen her öneriyi değerlendirmesi, bu hastalığı aynı zamanda suistimale açık hale getirmiştir.

Migren tedavisinde suistimallerin önlenmesi için hastalara düşen önemli görev, doktorların tedavi protokollerinden asla çıkmamaları. Bilimsel olarak kanıtlanmamış yöntemler hastaya daha büyük zarar verebilmektedir.

Sonuç itibariyle 2000’li yılların başına kadar migren tedavisi, bu hastalığın belirtilerini ve sonuçlarını tamamen ortadan kaldıramıyordu, ta ki Amerika’da bulunan cerrahi tedavi yöntemine kadar. Migren tedavisinde milat olarak kabul edilen endoskopik migren ameliyatı ile yüzde 90 kalıcı başarı oranı yakalandı ve uygun hastalarda migren tamamen ortadan kaldırıldı.

Neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyen migren hastalığı, hayatı kâbusa çeviren, ağrılı, psikolojik travmalara neden olan, intihara sürükleyen kronik bir rahatsızlıktır. Hastaların hayatında yarattığı özürlülük Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan migren, hayata en çok ket vuran hastalıklar arasında 7. sırada yer almaktadır.

Migren tedavisinde yüzde 90 kalıcı başarının elde edildiği endoskopik migren ameliyatı yöntemi ilk kez başarılı Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron tarafından keşfedildi. Alın ve üst göz kapağı estetiği yaptığı hastalarının migren ataklarının tamamen geçtiğini söylemesi üzerine çalışmalar başlatan Cleveland’dan Prof. Dr. Guyuron, alın migrenini tetikleyen sinirlerin tesadüfen gevşetilip rahatlatılması nedeniyle ağrı ataklarının sona erdiğini tespit etti. Bu çalışmalar geniş kapsamlı bilimsel araştırmalara dönüştürüldü. 2000’li yılların başında yapılan bu önemli keşif, 15 yılda ense, alın, şakak ve burun migreninin kesin tedavi yöntemine dönüştürüldü. Ameliyat sonuçlarının kalıcı olup olmadığı, hastaların operasyon sonrası 5 ila 10 yıllık takipleri yapılarak belirlendi. Sonuçların kalıcı olduğu görüldü.

Migren tedavisinde başarıyı hangi ölçütler belirler?

Migren tedavisinde başarılı sonuç elde etmek için öncelikle ameliyata uygun hastanın seçilmesi gerekmektedir. Uygun migren hastası, muayene sırasında plastik ve estetik cerrah tarafından belirlenmektedir.

Migren ameliyatından elde edilen sonuçlar şu 3 kriterden birine karşılık gelmesi durumunda ameliyat başarılı olarak kabul edilir:

1.     Endoskopik migren ameliyatının ardından migren atak ve ağrılarının tamamen geçmesi.

2.     Atak ve ağrıların sıklığı, şiddeti, süresi ve niteliğinde yüzde 50’nin üzerinde bir azalma görülmesi.

3.     Migren ağrı ve ataklarının tamamen geçmemesi ama baş ağrısı düzeyine çekilerek hastalığın minimalize edilmesi.

Amerika’da plastik cerrahlar tarafından yapılan ve ülkemizde de Birçok Doktor tarafından gerçekleştirilen migren ameliyatından şifa bulan hastaların yüzde 62’sinde hastalık tamamen tedavi edilmektedir. Tedaviye olumlu yanıt alan diğer hastalarda migren hastalığı minimal boyutlara çekilmekte, hastanın yaşam kalitesi yukarı taşınmaktadır.

Hangi hastalar yüzde 90 başarı dilimi içinde?

·       Kronik, dirençli migren hastaları: Bu hastalar uzun yıllar migren ağrısıyla yaşamak zorunda kalıyorlar. Kullandıkları çeşitli ilaçlar bir süre sonra önleyici ya da koruyucu etkisini kaybetmektedir.  Endoskopik migren ameliyatı ile kronik ve dirençli migren hastaları tedavi olabilmektedir.

·       Auralı migren hastaları: Auralı migren hastaları endoskopik migren ameliyatı ile tedavi olabilmektedir. Ağrı ve ataklar tamamen geçebilmekte, ancak ataklardan önce görülen aura (gözde ışık çakmaları gibi belirtiler) yok olmamakta, hafiflemektedir.

·       Gerilim tipi migren hastaları: Stresin neden olduğu gerilim tipi migren, insanların yüzde 40’ını etkilemektedir.  15 güne kadar etkili olan bu ağrılar kişinin hayatını ciddi boyutlarda olumsuz etkiliyorsa endoskopik migren tedavisidüşünülmelidir. Bu tedaviden sonra gerilim tipi migren hastaları ağrısız bir hayata merhaba diyebilmektedirler.

·       Bu hasta kategorilerinin dışında plastik ve estetik cerrahi uzmanının muayenesi, migren teşhisi konulmuş hastanın ameliyata uygun olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Migren tedavisinden en çok yarar görecek olanlar

Migren tedavisinden en çok fayda sağlayacak olanlar kadınlardır. Çünkü migren hastalığı kadınlarda, erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni, kadınlık hormonuna bağlanmaktadır. Son yapılan çalışmalardan birinde, Türkiye’deki 18 ile 65 yaş aralığındaki 6 kişiden birinin migren hastası olduğu tespit edilmiş, bu yaş aralığındaki kadınların 4’te 1’inde, erkeklerin ise yüzde 9’unda migren olduğu gözlemlenmiştir. Daha çok kadınlar bu kronik hastalığın pençesindedirler, dolayısıyla endoskopik migren tedavisinden en çok yarar görecek olanlar da yine kadın hastalardır.

MİGREN AMELİYATI CERRAHİSİ SONRASI

Migren ameliyatı sonrasında hastalar iyileşme sürecinde şunları yaşarlar:

Ne zaman taburcu olur?

Migren genellikle günübirlik bir cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir. Hastanın baş kısmının sadece bir bölgesindeki tetik noktasına müdahale edilmişse operasyondan birkaç saat sonra hasta taburcu edilir. Eğer birden çok, örneğin hem alın hem şakak migreni ameliyatı yapılmışsa hastanın bir gün hastanede yatması gerekir.

Migren ameliyatı ve sonrasında acı, ağrı olur mu?

Migren ameliyatı sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Ameliyatın olduğu günün gecesinde hastalarımız migren ağrısı yaşayabilmektedir. Bazı hastalarda bu atak birkaç güne yayılabilmektedir. Ama sonrasında ağrı ortadan kaybolmaktadır.

Ameliyat sonrasında cerrahi müdahaleden kaynaklı ağrılar için plastik cerrah tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılır.

Migren ağrıları ne zaman kalıcı olarak geçer?

Ameliyat sonrasındaki 1 aylık süreç, hastanın yıllarca çektiği migren ağrılarından kurtulacağı önemli bir zaman dilimidir. Bazı hastalarımız ilk haftada migren ataklarından kurtulurken bazı hastalarımızın migrenden tamamen kurtulması 1 ayı bulmaktadır.

Ameliyattan sonra morluk ve şişlik oluşur mu?

Alın ve şakak migreni ameliyatlarında göz çevresi morluk ve şişme oluşabilir. Burun migrenine yönelik direkt cerrahi operasyonlarda da yine göz çevresinde benzer geçici deformasyonlar oluşabilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi bunlar en geç 10 gün içinde azalarak geçmektedir.

Taburcu olduktan sonra istirahat nasıl olmalıdır?

Evde sakin bir odada hastanın istirahat etmesi önemlidir. Plastik cerrahi uzmanının vereceği kısa ve hafif yürüyüş egzersizi dışında hasta kendini zorlamamalıdır. Yatak istirahati önemlidir. İlk 48 saat içinde hastanın uyması gereken bu önerilere ek olarak yatak istirahati sırasında sırt üstü yatmalı ve iki yastık kullanmaya özen göstermelidir. Ayrıca başını aşağı eğmekten, ağır bir şey kaldırmaktan imtina etmelidir. 2. ya da 3. günün sonunda hasta saçlarını ılık suda yıkayabilir. Ancak yara bölgesinin iyice kuru olmasına, nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.

Migren ameliyat sonrasında hastaya dren ya da stent takılıyor mu?

Dren (ameliyat bölgesinde biriken fazla kanın dışarıya atılmasına sağlar) ense migreninde kullanılır. Ameliyattan sonraki 3-4 gün içinde çıkarılır. Stent ise burun migreni operasyonu sonrasında kullanılabilmektedir. Stent hastanın burnunda 7 ila 10 gün takılı kaldıktan sonra plastik cerrahi uzmanı tarafından çıkarılır.

Dikişler ne zaman alınır?

İlk doktor kontrolü migren ameliyatının en geç 7. gününde gerçekleştirilir. Plastik cerrahi uzmanı, yara iyileşmesini kontrol eder, dikişleri alır. İyileşme 1 hafta içinde gerçekleşir.

Hasta işe ne zaman dönebilir?

Migren ameliyatı endoskopik teknik ile yapıldığı için en az doku hasarı söz konusudur. Ameliyat kesisinin küçük olması hızlı bir iyileşmeyi beraberinde getirir. Hasta doktor kontrolünden sonra işine dönebilir. Daha erken iş hayatına dönmesi gereken hastalar, gözlük, şapka gibi koruyucu ürünleri kullanarak dışarı çıkabilirler.

Spora ne zaman başlanabilir?

2. haftadan itibaren spora yavaş bir tempoda başlanabilir. 4 hafta sonra ağır sporlar yapılabilir.

Migren ameliyatının yan etkileri var mıdır, varsa nelerdir?

Migren ameliyatı minimum hasarla maksimum sonucun alındığı bir tedavi yöntemidir. Ameliyat sonrasında bazı geçici yan etkiler şunlardır. Alın migreni sırasında alında, diğer bölgelerde ya da yara izlerinde hatta kafatasında hissizlik, uyuşma gibi geçici yan etkiler görülebilmektedir. MİGREN CERRAHİSİ Bunlar 4 ila 6 aya kadar geçmektedir. Ameliyattan sonra olası enfeksiyon riski antibiyotiklerle önlenir. Göz çevresinde oluşabilecek ödem ve kızarıklıklar 1 hafta 10 gün içinde geçmektedir.  

İz kalır mı?

İz mutlaka kalır ama önemli olan izin görülüp görülmemesidir. Ameliyat kesisi son derece küçük olduğu ve saçlı derinin içine ya da üst göz kapağı kıvrımına gizlendiği için izler başkaları tarafından fark edilemez. Hasta bu anlamda rahatsızlık duymaz. Ayrıca ameliyat sırasında kesi bölgesindeki saç kaybı yine minimal boyuttadır. Dikiş sayısı, kesinin küçüklüğüyle orantılı bir şekilde azdır.

Auralı migren hastalarının aurası ameliyat sonrası kaybolur mu?

Auralı migren hastaları ameliyat sonrasında tam olarak iyileşse de auranın zararsız bir şekilde hafiflemiş olarak görülmesinin sürebileceğini söyleyebiliriz.

Migren ameliyatından beyine müdahale ediliyor mu?

Migren ameliyatının beyinle herhangi bir ilgisi, dolayısıyla beyine fiziksel bir olumsuz etkisi, beyin üzerinde bir riski yoktur. Bunun altını önemle çiziyoruz, çünkü çok sıkça sorulan bir sorudur bu. Migren ameliyatı saçlı deri ile kafatası kemiği arasında dağılan tetikleyici sinirlere yapılan müdahaleyle sınırlıdır.