MİGREN AMELİYATI CERRAHİSİ SONRASI

Migren ameliyatı sonrasında hastalar iyileşme sürecinde şunları yaşarlar:

Ne zaman taburcu olur?

Migren genellikle günübirlik bir cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir. Hastanın baş kısmının sadece bir bölgesindeki tetik noktasına müdahale edilmişse operasyondan birkaç saat sonra hasta taburcu edilir. Eğer birden çok, örneğin hem alın hem şakak migreni ameliyatı yapılmışsa hastanın bir gün hastanede yatması gerekir.

Migren ameliyatı ve sonrasında acı, ağrı olur mu?

Migren ameliyatı sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Ameliyatın olduğu günün gecesinde hastalarımız migren ağrısı yaşayabilmektedir. Bazı hastalarda bu atak birkaç güne yayılabilmektedir. Ama sonrasında ağrı ortadan kaybolmaktadır.

Ameliyat sonrasında cerrahi müdahaleden kaynaklı ağrılar için plastik cerrah tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılır.

Migren ağrıları ne zaman kalıcı olarak geçer?

Ameliyat sonrasındaki 1 aylık süreç, hastanın yıllarca çektiği migren ağrılarından kurtulacağı önemli bir zaman dilimidir. Bazı hastalarımız ilk haftada migren ataklarından kurtulurken bazı hastalarımızın migrenden tamamen kurtulması 1 ayı bulmaktadır.

Ameliyattan sonra morluk ve şişlik oluşur mu?

Alın ve şakak migreni ameliyatlarında göz çevresi morluk ve şişme oluşabilir. Burun migrenine yönelik direkt cerrahi operasyonlarda da yine göz çevresinde benzer geçici deformasyonlar oluşabilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi bunlar en geç 10 gün içinde azalarak geçmektedir.

Taburcu olduktan sonra istirahat nasıl olmalıdır?

Evde sakin bir odada hastanın istirahat etmesi önemlidir. Plastik cerrahi uzmanının vereceği kısa ve hafif yürüyüş egzersizi dışında hasta kendini zorlamamalıdır. Yatak istirahati önemlidir. İlk 48 saat içinde hastanın uyması gereken bu önerilere ek olarak yatak istirahati sırasında sırt üstü yatmalı ve iki yastık kullanmaya özen göstermelidir. Ayrıca başını aşağı eğmekten, ağır bir şey kaldırmaktan imtina etmelidir. 2. ya da 3. günün sonunda hasta saçlarını ılık suda yıkayabilir. Ancak yara bölgesinin iyice kuru olmasına, nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.

Migren ameliyat sonrasında hastaya dren ya da stent takılıyor mu?

Dren (ameliyat bölgesinde biriken fazla kanın dışarıya atılmasına sağlar) ense migreninde kullanılır. Ameliyattan sonraki 3-4 gün içinde çıkarılır. Stent ise burun migreni operasyonu sonrasında kullanılabilmektedir. Stent hastanın burnunda 7 ila 10 gün takılı kaldıktan sonra plastik cerrahi uzmanı tarafından çıkarılır.

Dikişler ne zaman alınır?

İlk doktor kontrolü migren ameliyatının en geç 7. gününde gerçekleştirilir. Plastik cerrahi uzmanı, yara iyileşmesini kontrol eder, dikişleri alır. İyileşme 1 hafta içinde gerçekleşir.

Hasta işe ne zaman dönebilir?

Migren ameliyatı endoskopik teknik ile yapıldığı için en az doku hasarı söz konusudur. Ameliyat kesisinin küçük olması hızlı bir iyileşmeyi beraberinde getirir. Hasta doktor kontrolünden sonra işine dönebilir. Daha erken iş hayatına dönmesi gereken hastalar, gözlük, şapka gibi koruyucu ürünleri kullanarak dışarı çıkabilirler.

Spora ne zaman başlanabilir?

2. haftadan itibaren spora yavaş bir tempoda başlanabilir. 4 hafta sonra ağır sporlar yapılabilir.

Migren ameliyatının yan etkileri var mıdır, varsa nelerdir?

Migren ameliyatı minimum hasarla maksimum sonucun alındığı bir tedavi yöntemidir. Ameliyat sonrasında bazı geçici yan etkiler şunlardır. Alın migreni sırasında alında, diğer bölgelerde ya da yara izlerinde hatta kafatasında hissizlik, uyuşma gibi geçici yan etkiler görülebilmektedir. MİGREN CERRAHİSİ Bunlar 4 ila 6 aya kadar geçmektedir. Ameliyattan sonra olası enfeksiyon riski antibiyotiklerle önlenir. Göz çevresinde oluşabilecek ödem ve kızarıklıklar 1 hafta 10 gün içinde geçmektedir.  

İz kalır mı?

İz mutlaka kalır ama önemli olan izin görülüp görülmemesidir. Ameliyat kesisi son derece küçük olduğu ve saçlı derinin içine ya da üst göz kapağı kıvrımına gizlendiği için izler başkaları tarafından fark edilemez. Hasta bu anlamda rahatsızlık duymaz. Ayrıca ameliyat sırasında kesi bölgesindeki saç kaybı yine minimal boyuttadır. Dikiş sayısı, kesinin küçüklüğüyle orantılı bir şekilde azdır.

Auralı migren hastalarının aurası ameliyat sonrası kaybolur mu?

Auralı migren hastaları ameliyat sonrasında tam olarak iyileşse de auranın zararsız bir şekilde hafiflemiş olarak görülmesinin sürebileceğini söyleyebiliriz.

Migren ameliyatından beyine müdahale ediliyor mu?

Migren ameliyatının beyinle herhangi bir ilgisi, dolayısıyla beyine fiziksel bir olumsuz etkisi, beyin üzerinde bir riski yoktur. Bunun altını önemle çiziyoruz, çünkü çok sıkça sorulan bir sorudur bu. Migren ameliyatı saçlı deri ile kafatası kemiği arasında dağılan tetikleyici sinirlere yapılan müdahaleyle sınırlıdır.

Bir Cevap Yazın