Göz Altı Torbaları Ameliyatı

göz altı torbaları ameliyatıGöz kapağı estetiği, ülkemizde en sık yaptırılan estetik operasyonlardan biridir. Üst ve alt göz kapağı ameliyatlarıyla cerrahi tedavi yoluna gidilmektedir. Göz kapağı estetiğini iki bölge oluşturmaktadır. Bunlar sarkma, gevşeme, yağlanma, kat oluşumu gibi üst göz kapağı sorunları ve yağlanma, torbalanma, derin çizgilerin oluşumunun ortaya çıktığı alt göz kapağı sorunları. Alt göz kapağı sorunları halk arasında genellikle göz altı torbaları diye adlandırılmaktadır. 

Göz altı torbaları ailesel yatkınlık yoksa 40’lı yaşlardan itibaren kendini göstermekte ve yüz ifadesini olumsuz etkilemektedir.  Aile fertlerinde genetik olarak göz altı torbası oluşumu olan hasta adaylarında daha genç yaşlarda, 30’lu yaşlarda göz altı torbaları ortaya çıkmakta ve kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermektedir. Göz kapağı estetiğini bozan göz altı torbaları aynı zamanda kişinin sosyal hayatında, kalitesiz yaşam yanlış algı ve izlenim vermesine neden olabilir. 

Göz altı torbalarına neden olan faktörlere birlikte göz atalım:

 

•Genetik faktörler. Ailede bir ya da birden fazla bireyde erken yaşta göz altı torba oluşumu genetik olarak ortaya çıkıyorsa hasta adayında da genç yaşta bu sorun görülebilmektedir. 

•Çevresel faktörler. Sigara ve alkol kullanımı, madde bağımlılığı, antidepresan kullanımı, uyku düzensizliği, aşırı bilgisayar kullanımı göz altı torbalarının oluşumunda etkilidir.

•Yaşlanma. Ortalama 40’lı yaşlardan itibaren kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı artan bir estetik sorundur. Yaşlanmayla birlikte göz altı derileri kalitesizleşiyor ve metabolizma yavaşladığı için yağlanma oluşabiliyor. Gevşeyen deri sarkıyor ve derin çizgiler oluşabiliyor.

•Duygusal kişilik. Kadınlarımız çoklukla aşırı duygusal bir kişiliğe sahip. Sık ağlama durumu göz altı dokusunu ve derisini daha yorgun ve dayanıksız bir hale getiriyor. 

•Yer çekimi. Vücudun göğüs, burun, kulak, popo gibi birçok bölgesinin sarkmasında önemli bir faktör olan yer çekimi yüz ve göz çevresinin de zamanla düşmesine neden olmaktadır. 

Göz  kapağı estetiğinin ve göz çevresinin bütününü de etkileyen bu faktörlere karşı göz kapağı ameliyatı uygulanmaktadır. Göz altı torbalanmaları ameliyatı çok önemli bir durum yoksa, 30’lu yaşlardan itibaren yapılabilir. 

Göz altı torbaları ameliyatı öncesi hazırlıklar

Ameliyat öncesi gerçekleştirilen estetik cerrah-hasta görüşmesinde göz altındaki şekil bozukluklarının durumu değerlendirilir. Torbalanmayı oluşturan derideki sarkma, deri fazlalığı, deri altı yağ miktarı, bunun ne kadarının alınacağı, kaslardaki olası gevşeme tespit edilerek ameliyat planlaması yapılır. Göz tansiyonu gibi göz hastalığı olanlar, ameliyat öncesi göz doktoruna muayene olmalıdır. Hastanın ciddi kronik bir hastalığının olup olmadığı da ameliyat öncesinde doktor tarafından dikkate alınır. 

Göz altı torbaları ameliyatı nasıl yapılıyor? 

Ameliyat günübirlik cerrahi bir işlemdir. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 1 saat sürer. Göz altı torbaları sorununa genellikle üst göz kapağı deformasyonları da eşlik eder. O zaman ameliyat süresi her iki göz için de 1 ila 3 saat sürer. Kirpik altından ya da alt göz kapağı içinden açılan kesilerden girilerek göz altında oluşan yağ dokusuna, kas yıpranmalara lazer ile müdahale edilir. Gevşeyen ve kalitesizleşen fazla deri dokusu alınır ve göz altı gerdirilir. İzler belli olmayacak şekilde özel dikişlerle kapatılır. 

Ameliyattan bir hafta sonra estetik işlemin pozitif etkileri görülmeye başlar. Şişlikler 10 gün içinde kaybolur. 15 gün sonra hasta tamamen iyileşmiş ve kalıcılığı yıllarca sürecek gençleşmiş göz altına sahip olacaktır. 

 

Bir Cevap Yazın