Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında İyileşme Dönemleri

burun estetiğiBurun estetiği ameliyatı sonrasında yüzünüzün nasıl görüneceği ve kendinizi nasıl hissedeceğiniz konusunda pek çok sorunuz olduğuna eminim. 

Bazı genel soruları yanıtlamak ve burun estetiği ameliyatı sonrasında,  sizi bekleyen muhtemel durumları bir zaman çizelgesi ile anlatmak istiyorum.

1-7 Gün

Ameliyattan cıktığınızda şişliklerin ve büyük olasılıkla morlukların olması gayet normaldir. Bazı hastalar,  ameliyattan çıktıklarında göz çevrelerinde de morarma ile karşılaşabilir. Bunun olması da oldukça doğaldır ve bu morluklarin bir veya iki hafta içerisinde tamamen iyileşmesi beklenir.  Burnun üzerinde, burnun korunmasına yardımcı olmak icin bir atel olacaktır. Yaşadığınız rahatsızlık ve şişlikleri azaltabilmek adına  doktorunuz size, yapmanız gerekenleri söyleyecektir ve ayrıca ağrı kesiciler için mutlaka reçeteniz verilecektir.  Bazı hastalar ameliyatın hemen sonrasında bulantı hissedebilirler ki bu da ameliyata dair normal bir durumdur.

İlk hafta,  burnunuzda tıkanıklık hissediyor olacaksınız ve burnunuzu temizlemek isteyeceksiniz  fakat burun temizliginizi bu noktada kesinlikle sümkürme yoluyla yapmamalısınız. Aksi halde, burnunuza zarar verip, ameliyatınızın sonucunu riske atmış olursunuz.  Ameliyattan sonraki ilk hafta, iki yastıkla,  başınız yükseltilmiş şekilde uyumalısınız ve bir kaç hafta sırt üstü uyumanız oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası ilk günler çok önemlidir, burnunuz çok hassas olacağı için dikkatli olmanız şarttır.

 

8-14 Gün

Ameliyatınızdan sonra ilk hafta atel veya dikişleriniz alınmadıysa bu zaman diliminde onlar alınacaktır. Burnunuzun iyileşmesine bağlı olarak, büyük olasılıkla bu dönemde işe dönmeniz mümkün olacaktır. Morarma oldukça azalmış, şişlikler belirli bir oranda inmiş olacaktır.

2 Hafta-2 Ay

Doktorunuz,  bu süre zarfında neleri yapıp yapmamanız konusunda sizinle gerekli bilgiyi paylaşacaktır. İyileşme süreciniz devam ettiği için,  burnunuza dikkat etmeniz gerekli aksi taktirde ameliyatın sonucunu riske atma ihtimaliniz vardır. Gözlük kullaniyor ve takıyorsanız 6. hafta itibariyle, tekrar gözlüklerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu süre sonrasında, burnunuz oturmaya başlayacaktır ve hayatınız tamamen normale dönecektir.

2 Ay – 6 Ay

Şişlikler bir yıla kadar devam edebilir, bu nedenle 2 ile 6 ay arasındaki iyilesme periyodunda burnunuzda küçük değişiklikler oldugunu farkedebilirsiniz.

6 Ay – 1 Yıl

İyileşmenin bu son döneminde,  artık şişliklerin geçmesiyle burunda minör değişiklikler görülebilir. 1 senenin sonunda artık tüm şişlikler inmiş olacağı için burnunuzun alacağı son hali görebilirsiniz. Gerçekçi beklentiler ve yetenekli bir cerrah istediğiniz burna kavuşmanızı sağlayacaktır.

İyi bir iyileşme dönemi geçirebilmek ve ayrıca ameliyat sonucunuzun iyi olması için, burun estetiği konusunda uzmanlaşmış, yetenekli bir cerrah seçmenizi öneririm.

Burun estetiği ameliyatı sonrası, iyileşme dönemine nasıl hazırlanmalısınız?

Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastaların,  muhtemel prosedür ve iyileşme dönemi hakkında endişelerinin olması oldukça doğaldır.

Burun estetiği cerrahisi major bir ameliyattır. Estetik kaygılarınızı sonlandırarak kendinizi daha iyi hissetmek ya da fonksiyonel anlamda burnunuzu saglıklı bir şekilde calısır hale getirmek için bir adım atıyorsunuz. Bu nedenle ameliyatınızı planlamanız ve konuya hakim olmanız oldukça önemlidir.

Ameliyatınıza doğru ve planlı hazırlanmanız psikolojik olarak sizi rahatlatacak, iyi bir sonuç alma şansınızı artıracak ve iyileşme sırasında ihtiyacınız olan herşeyi karşılayacak doğru bir yoldur.

Hastaneden çıktıktan sonra, hiç bir şeyle ilgilenmemeniz ve sadece dinleniyor olmanız kritiktir. Bu nedenle ameliyatınızı planlarken, ameliyat öncesinde, evinizi ameliyat sonrası için hazırlamanız, özellikle yalnız yaşıyorsanız oldukça önemlidir.

İyileşme süresince, evinizi ve kendinizi nasıl hazırlamanız gerektiğine dair bir kaç detayı belirtelim;

İşinizden bir süre izin almalısınız!

Yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar ameliyat sonrası dinleniyor olmanız gerekecektir. Evden çalışıyor olsanız bile, iş stresi ile kendinizi yormanız, bilgisayarda çalışırken başınızı öne doğru eğmeniz, doğru olmayacaktır. Dinlenmeniz ve vücudunuzun iyileşmesi için kendinize biraz zaman tanımanız oldukça önemli.

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi-ameliyati-rinoplasti-hakkinda-hersey/

Yardım alın!

 

Ameliyatınız sonrası özellikle hastaneden ayrılıp, eve döneceğiniz süreçte yanınızda ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birinin olması gerekir. Toplu taşıma araçları yerine taksi ya da özel arabalarla ulaşımınızın sağlanması gerekecektir. Evinizde ise en az bir kaç gün sizin rahatınızı sağlayabilmek için bir kişinin size yardımcı olması büyük bir avantaj olacaktır.

Evinizi, odanızı iyileşme süreciniz için hazırlayın

Burun estetiği cerrahisinde,  iyileşme sürecinde hastanın biraz rahatsız hissediyor olmasi oldukça doğaldır. Bu nedenle, iyileşme sürecinde bulunacağınız yerde ve mekanda kendinizi rahat hissetmek istiyor olacaksınız. Ameliyat öncesinde rahat bir koltuk ve baş kısmınız için bir yastık hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek her şeyi civarınızda bulundurun, tv kumandaları, kitaplar, su, ağrı kesiciler vb.. Yatağınızın hazır olmuş olması ve çift yastık bulunduruyor olmanızda oldukça önemlidir.

Dışarıdan yemek sipariş etmek, özellikle ameliyat sonrası için sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi, buzdolabınızı sağlıklı yiyecek ve atıştırmalıklarla doldurmayı sakin unutmayın.

Yapılacaklar listenizi ameliyatınızdan önce bitirin!

Rutin fatura ödemeleri,  banka ve evrak takipleri, ev temizliği vb işleri ameliyat öncesinde mutlaka tamamlayın. Ameliyattan hemen sonra bu işlerden bazılarını hemen yapamayabilirsiniz bu nedenle tüm bu rutin işlerinizi ameliyat öncesinden planlamanızı tavsiye ederim.

Doktorunuzun verdiği, yapmanız ve yapmamanız gerekenler listesini  tekrar okuyun!

Doktorunuz ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler üzerine size ayrıntılı bir liste verecektir. Bu noktada doktorun  direktiflerini takip etmek oldukça önemlidir.  Lütfen unutmayın, ameliyat sonrası iyi bir sonuca ulaşmak, cerrahin tecrübe ve yeteneğine bağlı olduğu kadar, sizin iyileşme sürecinde kendinize ne kadar özen gösterdiğiniz ile de bağlantılıdır. Doktorunuzun verdiği talimatları ihmal ederek sonucu riske atmayın!

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/revizyon-burun-estetigi/

Bir Cevap Yazın